Kierunek
Nawigacja

Typ studiów: studia II stopnia
Język: polski,
Czas trwania: 1,5 roku - 3 semestry
Forma: Studia stacjonarne
Tytuł: magister
Terminy: rekrutacja trwa od 04.05.2021 do 13.07.2021

rekrutacja trwa od 04.05.2021 do 13.07.2021
Specjalność
- Transport Morski
Opis
Studia na kierunku nawigacja – prowadzone są z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań technicznych w kształceniu inżynierów XXII wieku, nowoczesnych laboratoriów i symulatorów, a także naukowo-badawczego statku szkoleniowego. Baza dydaktyczna i programy kształcenia spełniają wymagania międzynarodowych standardów, a uzyskany dyplom ukończenia studiów i kolejne dyplomy morskie uznawane są na całym świecie bez konieczności ich nostryfikacji.
Studia przygotowują do pracy w bardzo szerokim sektorze światowej gospodarki morskiej. Zdobywane doświadczenia praktyczne w najpotężniej dofinansowanym i rozwijającym się sektorze nowoczesnych technologii pozwolą studentom i absolwentom kierunku nawigacja nabyć i wykształcić umiejętności szybkiego reagowania i dostosowania się do zmian na rynku pracy.
Zanim systemy satelitarne trafiły do powszechnego użycia na lądzie, wykorzystywali je w swojej pracy na statkach marynarze. Pierwsze prototypy komputerów zaprzęgnięte były w nauce do obliczeń przepowiedni pływów astronomicznych, które na co dzień analizują nawigatorzy. Zakład produkcyjny na dnie morza - dlaczego nie? Ty, między innymi, będziesz go eksploatował. Farmy wiatrowe energii odnawialnej, to już codzienność w pracy nawigatora. Jeśli pamiętasz Piratów z Karaibów - zapewniamy Cię, że ten problem nadal jest aktualny. Twoi koledzy będą układali światłowody w sieci miejskiej, Ty połączysz nimi kontynenty. Poznasz potężną siłę natury jaką tworzą morza i oceany, zwiedzisz wiele krajów, będziesz pracował w międzynarodowych zespołach, wśród ludzi różnych kultur i języków. Rozłóż skrzydła, podejmuj wyzwania i realizuj marzenia albo wybierz mocną, prostą ścieżkę z „nogami na Ziemi” wszystkie te zamierzenia są możliwe do realizacji pod jednym warunkiem – wybierz właściwy kierunek studiów -– wybierz nawigację.
Dlaczego warto
- Kierunek otwiera drzwi do dynamicznego, międzynarodowego rynku pracy z możliwością wyboru regionów, firm, jednostek i okresów zatrudnienia
- Większość absolwentów w ciągu 12 miesięcy od ukończenia studiów rozpoczyna szybki awans na rynku pracy
- Dzięki tym studiom karierę zbudujesz na morzu i szeroko wokół morza, a na lądzie we własnym kraju dom i rodzinę
- Przyszła praca jest wymagająca, niełatwa, ale jest życiowym wyzwaniem dającym wiele satysfakcji, a przede wszystkim - właściwą gratyfikację. Kształtuje charaktery, umiejętność szybkiego dostosowania się do zmian i potrzebę samokształcenia
- Absolwenci uzyskują dyplom uznanej uczelni morskiej, kształcącej zgodnie z międzynarodowymi standardami
- Doświadczona kadra morska w gronie nauczycieli akademickich zapewnia praktyczny aspekt podejścia do wiedzy i umiejętności
- Ukończenie kierunku nawigacja i podjęcie studiów magisterskich daje możliwość rozwoju także kariery naukowo-badawczej w firmach i ośrodkach naukowych polskich i zagranicznych
- Studiujesz w atrakcyjnym mieście, w uczelni o ponad 70-letniej historii i najlepszym kampusie akademickim miasta (uczelnia, akademiki, biblioteka i czytelnie, pływalnia, kluby, teatry, kino, i parki, a także centra zakupowe – wszystko w promieniu półtora kilometra).
- Ze Szczecina przez Berlin lub Świnoujście osiągniesz szybkie połączenia komunikacyjne z innymi państwami Europy
Praca
Absolwenci kierunku nawigacja mogą pracować nie tylko w sektorach gospodarki morskiej, ale także odnajdą możliwości zatrudnienia w innych branżach współczesnego rynku pracy.
W szczególności mogą pracować jako:
- marynarze poziomu operacyjnego i zarządzania (oficerowie i kapitanowie) na statkach handlowych w żegludze międzynarodowej, krajowej i śródlądowej
- marynarze i pracownicy sektora offshore, wydobywczego i produkcyjnego, w tym zasobów energii odnawialnej
- w sektorze usług morskich: holowniczych, serwisowych, budowy i utrzymania dróg wodnych i portów
- oficerowie i kapitanowie nowoczesnej floty rybołówstwa morskiego oraz nowoczesnych hodowli morskich
- oficerowie i kapitanowie floty pasażerskiej (na promach, morskich i oceanicznych statkach pasażerskich, a także komercyjnych jachtach pełnomorskich)
- pracownicy służb hydrograficznych, straży granicznej, ratownictwa morskiego i wodnego
- pracownicy pilotażu morskiego, brzegowych stacji kontroli i zarządzania ruchem statków
- po zdobyciu stosownego doświadczenia morskiego, jako konsultanci ds. technicznych, eksperci w zakresie operacji ładunkowych i rozliczeń statków
- pracownicy instytucji klasyfikacyjnych i ubezpieczycieli
- eksperci w zakresie technicznego wyposażenia statków
- znajdują również zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej oraz jako kadra zarządzająca firm żeglugowych i agencji pośrednictwa pracy na morzu
Program studiów
Trzy-semestralne studia drugiego stopnia (magisterskie uzupełniające) przeznaczone są dla absolwentów studiów inżynierskich kierunku nawigacja lub kierunków pokrewnych transport, geodezja i kartografia po weryfikacji podstawowej wiedzy nawigacyjnej.
Treści programowe stanowią rozszerzenie zakresu wiedzy przekazanej studentom na studiach inżynierskich kierunku nawigacja. Przedstawiony program nauczania obejmuje ogółem 24 przedmioty z 940 godzinami zajęć, a w tym:
- przedmioty podstawowe - 250
- przedmioty kierunkowe - 600
- przedmioty obieralne - 90
Zaliczeniu podlegają wszystkie przedmioty objęte planem studiów.
Nie podlegają zaliczeniu wykłady z przedmiotów, dla których w danym semestrze przewidziany jest egzamin. Zaliczeń dokonuje prowadzący zajęcia, na podstawie ocen prac kontrolnych, sprawdzianów bieżących, testów, sprawozdań, projektów, prac przejściowych. sSudent ma obowiązek przygotowania i obrony pracy magisterskiej.
Celem kształcenia na kierunku nawigacja jest zapewnienie studentom szerokich podstaw wiedzy z nawigacji i innych powiązanych dziedzin nauki, pozwalających na elastyczność w dokonywaniu wyboru drogi kariery zawodowej. Ukończenie studiów zapewnia uzyskanie wiedzy potrzebnej do dalszego rozwoju zawodowego i naukowego. Ma na celu dostarczenie umiejętności niezbędnych do zatrudnienia w sektorze gospodarki morskiej, transportu, budownictwa. Nabyte kwalifikacje i umiejętności pozwalają na: kontynuację drogi naukowej w zakresie nawigacji i technologii nawigacyjnych, wdrożenie w proces naukowy i promowanie umiejętności analitycznego myślenia. Celem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności estymacji bezpieczeństwa nawigacji na akwenach wodnych, zasad projektowania elementów infrastruktury nawigacyjnej, wykorzystania i budowy narzędzi symulacyjnych obiektów pływających i systemów nawigacyjnych.
Profil absolwenta
Absolwent otrzymuje dyplom ukończenia studiów z tytułem zawodowym: magister inżynier. Jest przygotowany do twórczej pracy w zespołach badawczych i wdrożeniowych w tematyce nawigacyjnej; przedsiębiorstwach projektujących, organizujących, zabezpieczających i wspomagających funkcjonowanie infrastruktury nawigacyjnej; wydziałach bezpieczeństwa administracji właściwej dla procesów komunikacyjnych i transportowych; służbach kontroli lub nadzoru ruchu i komórkach organizacyjnych przedsiębiorstw komunikacyjnych i transportowych. Absolwent ma opanowane umiejętności współpracy z ludźmi i kierowania zespołami oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Prognozy dla kierunku
Absolwenci Wydziału Nawigacyjnego, kierunku nawigacja stopnia drugiego, opuszczają uczelnię z wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami zgodnymi ze standardami międzynarodowymi (odpowiednik studiów „Nautical Operations” w Norwegii i krajach Unii Europejskiej). Mogą oni podejmować pracę zawodową na światowym rynku pracy przedsiębiorstw gospodarki morskiej od służb i floty handlowej o wysokim stopniu specjalizacji, poprzez flotę pasażerską, przemysłową i usługową. Otwierają się też przed nimi perspektywy pracy dydaktycznej oraz naukowo-badawczej w polskich i zagranicznych uczelniach i ośrodkach morskich.
Kandydaci składają następujące dokumenty, które można pobrać pdf
- podanie o przyjęcie na studia
- ankietę osobową
- poświadczoną przez uczelnie kopię dyplomu ukończenia studiów (w przypadku uzyskania dyplomu ukończenia studiów za granicą, musi on uprawniać kandydata do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia w kraju, w którym dyplom został wydany1. Kandydat zobowiązany jest złożyć oryginał dyplomu opatrzony apostille lub zalegalizowany przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej).
- kserokopię suplementu
- dwie fotografie o wymiarach 3,5cm x 4,5cm (fotografie powinny być jednakowe, aktualne, wyraźne, przedstawiające osobę: bez nakrycia głowy, bez okularów z ciemnymi szkłami, głowa w lewym półprofilu z widocznym całym lewym uchem, równomiernie oświetlona twarz) oraz w formie elektronicznej (jako załącznik podczas rejestracji na stronie internetowej Uczelni w zakładce – REKRUTACJA) Jeżeli będzie problem z dodaniem zdjęcia, zamieści je komisja rekrutacyjna.
- dowód wniesienia opłaty rekrutacyjnej
- dowód osobisty do wglądu
- dokonują rejestracji poprzez stronę internetową Uczelni, w zakładce – REKRUTACJA tutaj
Kandydaci mogą przesłać dokumenty rekrutacyjne również drogą pocztową.
1 - O przyjęcie na studia w Akademii Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się osoby posiadające dyplom ukończenia studiów za granicą w rozumieniu art. 326 Ustawy Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce z dnia 20.07.2018 r.
Pliki do pobrania
Podanie o przyjęcie na studia | ![]() |
Ankieta osobowa | ![]() |
Ankieta dla kandydatów na studia w Akademii Morskiej w Szczecinie | ![]() |
Deklaracja językowa | ![]() |
Klauzula informacyjna RODO | ![]() |
The information clause GDPR | ![]() |
Bank Pekao SA VII O/Szczecin
16 1240 1864 1111 0000 2205 5615
Opłata za naukę:
- obywatele polscy – 0 zł
- cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej na zasadach odpłatności - 8.000 zł/rok
- cudzoziemcy wymienieni w art. 324 ust. 2 Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Unia Europejska, Karta Polaka, Karta Stałego Pobytu, decyzja Konsula RP o polskim pochodzeniu, uchodźcy, Karta Pobytu Czasowego – łączenie rodzin, posiadacze certyfikatu PKPZJPjO na poziomie min. C1, małżonek, dziecko lub rodzic obywatela RP mieszkający w Polsce) - 0 zł
Kandydat składający dokumenty na dwa kierunki w ramach Wydziału płaci jedną opłatę rekrutacyjną w kwocie 85 zł.
kasa czynna : pon-piątek 10:14
ul. Wały Chrobrego 1-2
70-500 Szczecin
email: dn@am.szczecin.pl
Komisja rekrutacyjna będzie dostępna od 25.05.2020 w pokoju 131, tel. 91 48 09 735
dziekanat:
91 48 09 355
91 48 09 358
91 48 09 354
91 48 09 510
91 48 09 578
- Wyniki rekrutacji będzie można sprawdzić na stronie internetowej oraz będą wywieszone przy Dziekanacie.
- Informacja o wpisaniu na listę studentów zostanie przesłana drogą pocztową.